
Четвертий Рівненський міжнародний кінофестиваль "Місто Мрії" відбувся 20 – 23 жовтня та зібрав кінофільми з різних країн світу в таких номінаціях:
національна програма: повнометражні ігрові фільми;
національна програма: повнометражні документальні фільми;
національна програма: короткометражні ігрові фільми;
міжнародна програма: короткометражні документальні фільми;
міжнародна програма: короткометражні анімаційні фільми
міжнародна програма: короткометражні ігрові фільми.
Відбір фільмів на участь у фестивалі здійснювався через міжнародну кінофестивальну платформу; початок відбору – 01 березня, закінчення відбору – 31 липня 2019 року.
Загалом на конкурсний відбір Четвертого Рівненського міжнародного кінофестивалю "Місто Мрії" надійшло близько 500 заявок із 50 країн світу, до конкурсної програми відібрано 50 фільмів з 18-ти країн. Відбір здійснювала комісія у складі: Віктор Булига, кінорежисер, член Української Кіноакадемії, Оксана та Марина Артеменко, кіноакторки, режисери, засновниці агенції LetterToFest.
Відкриття кінофестивалю відбулося 20 жовтня у Кінопалаці "Україна", закриття – 23 жовтня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї, покази конкурсної програми: 20, 21 та 22 жовтня у Кінопалаці "Україна" та Рівненському обласному краєзнавчому музеї.
Супутні заходи фестивалю та поза конкурсні покази фільмів, які здійснювалися з метою популяризації національних фільмів, розпочалися 24 вересня.
Конкурс "Громада Мрії"
У партнерстві з Рівненським Центром розвитку місцевого самоврядування, в рамках позаконкурсної програми кінофестивалю, у вересні було проведено конкурс фільмів "Громада Мрії" серед об’єднаних громад Рівненської області. На конкурс було подано 63 різножанрові відеоматеріали від 10 об’єднаних громад та двох телеканалів. За рішенням журі, у фінальну номінацію увійшли сім стрічок.
24 вересня, у конференц-залі Рівненського Центру розвитку місцевого самоврядування відбувся позаконкурсний показ національних фільмів та конкурсний показ фільмів в рамках програми "Громада Мрії", 25 вересня відбулася презентація фільмів – переможців конкурсу.
Учасники конкурсу представили публіці документальні фільми та репортажі про свої громади. Для визначення переможців до складу конкурсного журі було залучено представників оргкомітету кінофестивалю "Місто Мрії".
Зокрема, у номінації "Сьогодення об’єднаних громад" нагороду отримали: фільм "Вулицями громади" (автор - Олена Сунічук, Демидівська ОТГ) та "Клесівська ОТГ: реформа в дії" (автор Наталія Демедюк, ТРК "Ритм").
У номінації "Громада очима молоді" нагороду отримали теж дві роботи: "Відкривай Радивилів" (автор - команда "Радодрайв" Радивилівської школи-гімназії №1, Радивилівська ОТГ) та стрічка "Місто сьогодення – Вараш" (автор - Богдан Хлібович, учень ЗОШ №5, голова обласної ради старшокласників "Імпульс", Вараська ОТГ).
У номінації "Презентація громади" відзнаку отримала "Презентація Привільненської ОТГ" (стрічка створена за підтримки Національного проекту "Децентралізація" програми "U-LEAD з Європою" - Привільненська ОТГ).
У номінації "Історія та традиції мого краю" відзнаку отримав фільм "Липа" (автори Надія Яцюк та Микола Величковський, Мирогощанська ОТГ).
Нагороди, дипломи та призи вручено переможцям на церемонії відкриття кінофестивалю, 20 жовтня.
Кіно в музеї та в "Острозькій академії"
26 вересня відбулися покази фільмів національної програми в Рівненському обласному краєзнавчому музеї та Національному університеті "Острозька академія".
Зокрема, у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся показ фільму "Йосип Пацула. Вибраний із тисячки". Авторка ідеї – донька Йосипа Пацули, Ольга Нестерчук.
Автор сценарію та режисер стрічки Андрій Смусь до початку показу розповів, що фільм складається з двох частин, кожна з яких розкриває окремий період життя та роботи Йосипа Пацули. Перша частина розповідає про історію роду Пацул, юні роки науковця, життя його української родини в Липі, Перемишлі та примусове переселення на територію Радянського Союзу.
У другій частині йдеться про життя та наукову діяльність Йосипа Пацули на Волині й у Рівному, активну громадську діяльність на початках відновлення української незалежності у 90-х роках, дослідницьку та пошукову роботу зі встановлення імен і біографічних відомостей про репресовану рівненську інтелігенцію.
Син Йосипа Пацули, Юрій, зазначив, що фільм розкриває ті сторінки діяльності батька, які неможливо знайти деінде. Ольга Нестерчук розповіла, що знімальна група працювала у Рівному і на території Польщі – у місті Перемишлі й околицях. Творча група відвідала рідне село Пацул – Липу, з якого вони були виселені у 1947 році.
Презентація фільму відбулася в рамках відзначення 75-річчя депортації українців з Польщі та в рамках супутніх заходів програми 4-го Рівненського міжнародного кінофестивалю "Місто Мрії".
Під час заходів у "Острозькій академії" директор РМКФ "Місто Мрії" Віктор Булига розповів глядачам про історію створення фестивалю, його досягнення, проєкти, заходи та учасників. Також з аудиторією поспілкувався кінокритик та сценарист В’ячеслав Бараш, який розповів про Кіношколу у Рівному.
Глядачі подивилися фільми двох конкурсних програм кінофестивалю – міжнародної і національної.
Також фільми кінофесту показали у Культурно - мистецькому центрі НаУ "Острозька академія" для ліцеїстів обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою ім. К. Острозького. Глядачам було продемонстровано документальний фільм національної конкурсною програми "Брати по зброї" (Brothers in Arms) Сергія Лисенка. Після перегляду фільм мав особливо гарні відгуки, оскільки був тематичним для ліцеїстів, що вивчають військову справу і готуються стати захисниками України.
Всі події РМКФ "Місто Мрії" пройшли за підтримки Державного агентства України з питань кіно, Рівненської міської ради, управління культури і туризму Рівненського міськвиконкому. Партнери: Національний університет "Острозька академія", Рівненський ЦРМС, Рівненський обласний краєзнавчий музей. Інформаційні партнери: ЕСПРЕСО TV, ТРК "Ритм". Організатор: ГО "Рівненська обласна організація Українська Асоціація Маркетингу".
Журі 4-го РМКФ "Місто Мрії"
У 2019 році фільми-конкурсанти 4-го Рівненського міжнародного кінофестивалю "Місто Мрії" оцінювало журі у складі:
Олександр Бочко – кінорежисер, продюсер;
Зоя Захарчук – викладачка дисциплін історії кіно і сучасних тенденцій кінематографу Рівненського державного гуманітарного університету;
Анатолій Лук'янчук – телевізійний ведучий та ресторатор;
Олексій Заворотній – актор театру і кіно, сценарист, режисер, заслужений артист України;
Сергій Зінчук – сценарист, режисер, музикант;
В'ячеслав Бараш – кінокритик і фотохудожник.
Фільми – переможці 4-го РМКФ "Місто Мрії"
Ґран-прі / Grand Prix
Телефон Вітрів (The Wind Phone), Крістен Гервек,
Національна програма / National program
Повнометражні ігрові фільми / Full-length feature films
І премія / I prize
Заборонений (Censored), Роман Бровко,
Тарас. Повернення (Taras. Return), Олександр Денисенко,
ІІ премія / II prize
Східняк (The Eastman), Андрій Іванюк,
ІІІ премія / IІI prize
Бобот та енергія всесвіту (The Bobot), Максим Ксєнда,
Повнометражні документальні фільми / Full-length documentaries
І премія / I prize
Дельта (Delta), Олександр Течинський,
ІІ премія / IІ prize
Частини (The Parts), Дмитро Лавріненко,
Брати по зброї (Brothers in Arms), Сергій Лисенко,
ІІІ премія / IІI prize
Рубіж. Грубешівська операція (The Borderline. Hrubieszow operation), Олеся Моргунець,
Короткометражні ігрові фільми / Short feature films
І премія / I prize
Синтетична любов (Synthetic Love), Василь Москаленко,
ІІ премія / II prize
Штангіст (The Weightlifter), Дмитро Сухолиткий-Собчук,
ІІІ премія / IІI prize
Ехо (Echo), Марія Головацька,
Міжнародна програма / International program
Короткометражні ігрові фільми / Short feature films
І премія / I prize
Ая (Aya), Моуфіда Федхіла,
ІІ премія / IІ prize
Дорога (The Road), Ксайбар Рафік,
ІІІ премія / IІI prize
Практичний підхід – приховати (Handarbeit – cover up), Марі-Амелі Стеул,
Короткометражні документальні фільми / Short documentaries
І премія / I prize
Завжди поряд (Always there), Анна Корж,
ІІ премія / II prize
Колір фасаду – синій (Facade colour: blue), Олексій Радинський,
Хеві метал (Heavy metal), Євгеній Голованевський,
ІІІ премія / IІI prize
Наставник (The Mentor), Даніель Хольц,
Факт(-ура!) (Re)dress), Марина Нікольчева,
Короткометражні анімаційні фільми / Short animated films
І премія / I prize
Як розвеселити самотність (How to cheer up loneliness), Степан Коваль,
ІІ премія / II prize
Кохання (Love), Микита Лисков,
Пляшка (A Bottle), Єгор Бондаренко,
ІІІ премія / IІI prize
273 дні від сьогодні (273 days from today), Константінос Вачлас,
Синхронність (Synchronicity), Мішель Бранд,
Поки не почорніє (Until it turns black), Анастасія Фалілеєва,